Bár sokan tisztában vagyunk vele, hogy leginkább a cukor felelős az elhízásért, mégsem figyelünk oda eléggé az elfogyasztott ételek cukortartalmára. Átlagosan naponta így akár 15-30 dkg cukrot is képesek vagyunk elfogyasztani, ami igen nagy kalóriabevitelt jelent. Pedig a szakértők ajánlása szerint ennek töredékével is megelégedne a szervezetünk. Ezért lenne érdemes csökkenteni a cukor mennyiségét, még akkor is, ha nem egy fogyókúrába kezdenénk bele, hanem az egészségünket akarjuk megóvni.
Szükség van e egyáltalán a szervezetünknek cukorral? Azt tudjuk, hogy szervezetünk ebből nyeri az energiát. Egy egyszerű szénhidrátról van szó, mely a szervezet számára a leggyorsabban elérhető energiaforrás, mivel szinte azonnal felszívódik az emésztőrendszerből és hirtelen felszabaduló energiát ad. Erre időnként szüksége van a szervezetnek, a cukor azonban csak addig jelent elfogadható energiaforrást, ameddig mértékkel fogyasztjuk. A feleslegesen bevitt cukor ugyanis zsír formájában tárolódik, így hozzájárul, előidézi az elhízást. De nemcsak a súlygyarapodás kiváltó oka, hanem számos betegség kialakulásához is vezet.
Persze néhány ügyességgel elkerülhetjük a túlzott cukorbevitelt. Ha utánanézünk az élelmiszerek összetételének, akkor hamar rájövünk arra, hogy nagyon sok táplálék tartalmaz cukrot. Nem is kell messzire mennünk: a nyers gyümölcsökben, zöldségekben és gabonákban is ott rejtőzik és itt még nem is ejtettünk szót rengeteg félkész és kész ételről. Sokszor észre sem vesszük, hogy mennyi cukrot fogyasztunk el. A gyárilag elkészített élelmiszerek feldolgozása során is nagyon sok hozzáadott cukor kerül a termékekbe. Megjelenési formája pedig igen változatos: az élelmiszerekben fellelhetjük a répacukrot, a barna cukrot, a gyümölcscukrot, a tejcukrot, a glükózt, a dextrózt, a mézet, a juharszirupot, a melaszt és még számos változatát.
Nagyon fontos, hogy mindig elolvassuk a megvásárolandó élelmiszer összetételét, mert így kevesebb cukrot vihetünk be a szervezetünkbe. Ezenkívül igyunk sok vizet, mert ez a folyadék kalóriamentes és jól csillapítja a szomjat is. Nassoljunk okosan: inkább gyümölcsöket, zöldségeket vagy alacsony energiaértékű joghurtot válasszunk az édességek helyett.
Az előzőekben már emlegettük, hogy milyen káros hatásai vannak a cukornak és, hogy milyen nagy mértékben hozzájárul az elhízáshoz. A következőkben azonban két olyan alternatívát kínálunk a cukor helyettesítésére, melyek bizonyosan nem fognak a túlsúly kialakulásához vezetni, sőt segítségükkel le is adhatunk jónéhány kilogrammot.
A stevia egy dél-amerikai növény, melynek leveleit a brazil és a paraguayi indiánok már évszázadok óta alkalmazzák édesítésre és a különböző sebek gyógyítására. Ez a növény igazi csoda: számos gyógyhatása ismert és bizonyított, többek között elősegíti a súlyleadást is. Hogyan teszi mindezt? Tudnunk kell, hogy a növény nullkalóriás és glikémiás indexe is nulla. Nem vesz részt a zsír-anyagcserében, a szervezet számára nem jelent plusz kalóriát. Alacsony glikémiás indexéből fakadóan pedig nem emeli meg kiugróan a vércukor szintet. Felszívódása igen lassú, így hozzájárul a hosszan tartó telítettségérzethez és csökkenti az étel utáni vágyat. Ezenkívül intenzív édes íze miatt (kivonatai akár 30-250-szer édesebbek a finomított cukornál) csak nagyon keveset kell belőle használni.
A nyírfacukor vagy más nevén xilit a második világháborúban tűnt fel, mint a cukor helyettesítésére alkalmas anyag. Ekkor még csak a cukorhiányt kívánták vele megoldani, egészségre gyakorolt jótékony hatásait csak később kezdték el kutatni. És nem is kellett olyan sokáig keresgélni: hamar bebizonyították, hogy szerkezete számos pozitív hatással bír. A többi cukortól eltérően nem hat szénatomból, hanem mindössze ötből épül fel, így jóval stabilabb. Ezenkívül glikémiás indexe csak 7 és körülbelül fele annyi kalóriát tartalmaz, mint a finomított cukor. Legújabb kutatások pedig azt is igazolni látszanak, hogy a nyírfacukor segítségével sikeresen kiküszöbölhető a fogszuvasodás. Ezenkívül intenzív édes íze miatt, szintén kevesebbet kell belőle használni, mint a szacharózból.
Mate tea, zöld tea, fahéj, gyömbér, kapor, koriandermag és fodormenta teakeverékével a tartós és hatékony fogyás eléréséért.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.